BAKIRKÖY BELEDİYESİNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ EYLEMİNDE CHP LİLER ,CHPLİLERE KARŞI !!!

CHP İL BAŞKAN YARDIMCISI VE TUNCAY ÖZKANIN AVUKATI İZMİR BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ DE EYLEMDEYDİ. EYLEMİ CHP İL BAŞKANLIĞININ ORGANİZE ETTİĞİ İDDİALARI VE İL BAŞKANI CANAN KAFTANCIOĞLUNUN BÜLENT KERİMOĞLUNU ZOR DURUMDA BIRAKMAK İSTEMESİ İDDİASI İL BAŞKAN YARDIMCILARININDA EYLEMLERDE OLMASI BU TEZİ GÜÇLENDİRİYOR! Yaklaşık 3 yıldır yapılmayan TİS hakları için son bir aydır her salı ve perşembe günü eylemlilik kararı alan DİSK üyelerinin bu günkü eylemine, DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Araştırma Daire Başkanı ve aynı zaman da CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, Tüm Bel Sen temsilcileri, Sol Parti temsilcileri, sivil toplum kuruşu temsilcileri ve İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu da katıldı.

BAKIRKÖY BELEDİYESİNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ EYLEMİNDE CHP LİLER ,CHPLİLERE KARŞI !!!
03 Mart 2021 - 08:23
DİSK’li CHP yöneticisinden Başkan Kerimoğlu’na; “Bakırköy’de kavga başlamıştır” Yaklaşık 3 yıldır Disk'in yetkisini kabul etmeyerek çalışanlarına toplu sözleşme yapmayan Başkan Kerimoğlu’na seslenen DİSK Araştırma Daire Başkanı ve aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Nevzat Karataş, “Bakırköy’de iş barışına engel olan sorunlarını masa başında çözmek isteyen bizler değil, türlü kelime oyunlarıyla süreci uzatan Başkan Kerimoğlu’nun ta kendisidir. Eğer kavga istiyorsan başımızın üstünde yeri var, kavga başlamıştır” dedi.

Yapılmayan toplu sözleşmelerinden dolayı yaşadıkları hak kayıpları için bir kez daha Bakırköy Belediyesi önünde eylem yapan Disk Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube üyeleri, “Bıçak Kemikte” diyerek, sorunlarının tek çözüm noktasının toplu iş sözleşmesi olduğunu söyledi.


Meydanda toplanan işçiler adına basın açıklaması yapan DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, haklı mücadelelerine destek veren katılımcılara teşekkür ederek, “Yıllardır çalışan işçi arkadaşlarımızın toplu sözleşmeleri için uğraşıyoruz.

Çalışma Bakanlığı’ndan defalarca aldığımız yetkiye rağmen, belediye yönetimi yetki talebimize karşı çıkarak süreci uzatmaktadır ve mağdur olan çalışan emekçilerimiz olmuştur. Toplu sözleşmemizin olmamasından dolayı kuralsız ve güvencesiz çalışma devam etmektedir.

Pandemi ile birlikte hükümetin çıkardığı ve en çokta muhalefetin eleştirdi ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ için ilk sıraya giren Bakırköy Belediyesi, yüzlerce işçi arkadaşımızın sigortalarını eksik yatırmış, asgari ücret altında bir ücretle çalıştırarak bir mağduriyete daha sebep olmuştur. Eşit işe eşit ücret adı altında kazanılmış hak olan maaşlar düşürülmüş, günlük yemek ücretleri 5 liraya çekilmiştir. Hakkını arayan ve mesai saatleri dışında sendikal faaliyetlere katılan arkadaşlarımız işten atılmış, bazı arkadaşlarımızın görev yerleri değiştirilmiştir.

Tek taraflı disiplin kurulu ile işçilerin savunma hakkı ellerinden alınarak, keyfi uygulamalar yürürlüğe sokulmuştur. Belediye Başkanı talimatı ile müdürler odalarına çağırdıkları işçi arkadaşlarımıza zorla ve baskıyla evrak imzalatmış, sendikadan istifaya zorlamıştır. İşçilerin iş ayakkabıları ve iş elbiseleri verilmemiştir.

Yeterli koruyucu ekipman personele dağıtılmamıştır. Kullanılan araç, gereç ve ekipmanlar, tüm belediyelerin ve hatta çağın gerisinde kalmıştır. İşçiler sokaklarda üstlerini değiştirmektedir. Bazı bölgelerde işçilerin soyunma yerleri dahi yoktur.

Bu sebeple, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliğiyle birlikte işçiler risk altındadır. Bilgisi ve onayı olmadan başka kurumlara tayin edilen, devredilen arkadaşlarımızın da ayrıca sıkıntıları vardır. Kısacası Bakırköy’de artık bıçak kemiktedir arkadaşlar” dedi.

HEP BİRLİKTE BELEDİYE BİNASI ÖNÜNE YÜRÜDÜLER


Hep birlikte Bakırköy Belediyesi’nin önüne giderek açıklamalarını sürdüren katılımcılar, “Bizler Türkiye'nin toplumsal muhalefette öncüsü ve aynı zamanda demokrasi bileşenlerinin en büyük halkası olan, DİSK/Genel-İş üyesi ve Bakırköy Belediyesi emekçileriyiz. Yanlış kimden kaynaklanıyorsa, söylemeye devam edeceğiz” diyerek, açıklamalarını sürdürdü.

DİSK /Genel İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun müdürleri aracılığı ile çalışanlara uyguladığı zorunlu istifaların kabul edilecek bir şey olmadığını söyleyerek, baskılar devam ederse tepkilerini en büyük şekilde vereceklerini ifade etti.

“YETKİYE İTİRAZ, KÖLELİK SİSTEMİ İLE ÇALIŞTIRMAYA DEVAM ETME ARZUSUNDAN”

DİSK/Genel İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Türkiye'nin dört bir yanında Bakırköy Belediyesi'nden çok daha düşük bütçeli belediyelerle yüzlerce sözleşme yaptıklarını, İstanbul'da ki sözleşmelerin bazen sıkıntılı, bazen sorulu ama sonuçta masada başında emekçilerin lehine sonuçlandığını belirtti. Çalışkan, Bakırköy Belediyesi’nde ise ‘yetki itirazı’ denilen ucube ile uğraştıklarını, bu itirazın da emekçinin hukuksuzluğundan değil, yöneticilerinin kölelik düzeni ile çalışmaya devam etme arzusundan kaynaklandığının altını çizdi.


“SİZ KELİMELERLE OYNAMAYI, BİZ İSE SAHAYI BİLİYORUZ”

Son olarak konuşan Araştırma Daire Başkanı ve aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Nevzat Karataş, “Bakırköy’de iş barışını sorunlarını masa başında çözmek isteyen bizler değil, türlü kelime oyunlarıyla süreci uzatan Başkan Kerimoğlu’nun ta kendisidir. Eğer kavga istiyorsan başımızın üstünde yeri var kavga başlamıştır arkadaşlar” dedi.

Başkan Kerimoğlu’nun, DİSK’in aldığı yetkiye itiraz ederek yaklaşık 3 yıldır süreci uzattığını, emekçilerin yaşadığı hak kayıplarına yenilerinin eklendiğini söyleyen Nevzat Karataş, “Belediye başkanımız gerçekten kelime oyunlarını iyi bilen birisi. Yaptığımız görüşmelerde tamam diyor, olur diyor, bu ay sonu diyor, sonra mahkeme sonu diyor, süreci sürekli uzatıyor, arkasından da farklı çalışmalar içerisine giriyor. Bizim karakterimiz de böyle bir şey yoktur, bir şeyin sözü verilmiş, sorun masada çözülecek denilmiş ise verilen sözün yerine getirilmesi gerekir. Eğer yapmak istemiyorsanız hodri meydan. Sen kelimelerle oynamayı iyi biliyorsan, biz de sahayı iyi biliyoruz” diyerek, Kerimoğlu’na seslendi.

TUNCAY ÖZKAN'IN AVUKATI ,CHP’Lİ  MECLİS ÜYESİ TANER KAZANOĞLU EYLEME KATILMASI CHP'LİLERİ DE  ŞAŞIRTTI!

Islık ve alkışlarla sonlanan eylem sonrası İzmir’den gelerek  Bakırköy Belediyesi çalışanlarının eylemine destek veren CHP’li Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu, “Dün olduğu gibi bu günde emekçinin yanındayım. Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel'in de dediği gibi; İşçinin hak arayabilmesi eksikliğimiz değil gururumuzdur. Bu gurura ortak olmak için buradayım” demesi şaşkınlıkla karşılandı ve bazı CHP 'liler o zaman neden diğer CHP  'li belediyelerdeki grevlerde yoktunuz diyerek provakasyon yapıldığı iddiasını dile getirmeleri dikkat çekiciydi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum